fbpx

Reforma vykazovania udržateľnosti: Čo prináša Omnibus?

Európska komisia minulú stredu predložila balík návrhov Omnibus, ktorého cieľom je znížiť záťaž spojenú s vykazovaním informácií o udržateľnosti pre podniky (ESG). Tieto zmeny reagujú na požiadavky podnikov na zníženie administratívnej a regulačnej záťaže. Balík pozostáva z dvoch častí, pričom prvá hovorí o zmenách v povinnostiach pre vykazovanie a druhá navrhuje odklad vykazovania.

Omnibus I – zmeny v povinnostiach pre vykazovanie

Najzásadnejšie navrhované zmeny sa týkajú nasledujúcich oblastí:

  • Zvýšenie kritéria počtu zamestnancov: Povinnosť vykazovať sa má týkať len podnikov s viac ako 1000 zamestnancami (pôvodne 250) a zároveň s obratom nad 50 mil. EUR alebo celkovými aktívami nad 25 mil. EUR. Pôvodná podmienka o spĺňaní 2 z 3 kritérií sa teda zachováva, s tým rozdielom, že minimálny počet zamestnancov 1000 musí byť splnený vždy.
  • Zrušenie 3. vlny vykazovania: Podľa smernice CSRD a jej postupného zavádzania mali za rok 2027 začať informácie o udržateľnosti vykazovať malé a stredné podniky kótované na burze, kaptívne poisťovne a menej zložité úverové inštitúcie. Omnibus I povinnosť pre tieto typy podnikov úplne ruší.
  • Zjednodušenie vykazovania v rámci dodávateľského reťazca: Jednou z prelomových požiadaviek smernice CSRD a štandardov ESRS bola nutnosť vykazovať informácie o udržateľnosti nielen za firmu ako takú, ale aj za jej dodávateľsko-odberateľský reťazec. Aj keď táto požiadavka predstavovala veľkú výzvu, prinášala potenciál na seriózne zmapovanie informácií o udržateľnosti od začiatku životného cyklu produktu alebo služby až po ich koniec. Návrh v Omnibuse I ukladá povinnosť zhromažďovať tieto informácie len od dodávateľov a odberateľov, ktorí spĺňajú nové podmienky v bode 1.
  • Revízia a zjednodušenie existujúcich štandardov ESRS: Doterajších 12 sektorovo-nešpecifických štandardov navrhuje Omnibus I revidovať a zjednodušiť tak, aby sa ESRS štandardy priblížili iným vykazovacím rámcom v oblasti udržateľnosti. Jedným z cieľov je znížiť celkový počet dátových bodov vykazovania a taktiež pozmeniť zostávajúce dátové body tak, aby sa ich vykazovanie značne zjednodušilo. Najväčšia miera zjednodušenia sa očakáva v rámci štandardu E1.
  • Zrušenie sektorovo-špecifických štandardov: Pred oznámením zmien Európska únia deklarovala, že doterajších 12 sektorovo-nešpecifických štandardov bude postupom času rozšírených a pribudnú aj konkrétne štandardy pre jednotlivé odvetvia (tak, aby boli postupom času obsiahnuté v reportingu všetky typy hospodárskych činností). Omnibus však navrhuje sektorovo-špecifické štandardy úplne zrušiť, čím sa zabráni aj navyšovaniu počtu dátových bodov vykazovania.
  • Zrušenie primeraného uistenia: Pôvodne sa malo v rámci ESG auditu používať v prvých rokoch limitované uistenie, ktoré sa malo postupom času zmeniť na primerané uistenie. Omnibus navrhuje ponechať úroveň overenia audítorom len vo forme limitovaného uistenia.
  • Zjednodušenie a vyššia miera flexibility vykazovania podľa EÚ taxonómie: EÚ taxonómia tvorí v rámci CSRD osobitnú vykazovaciu povinnosť, pričom podmienky na vykazovanie sa v súčasnosti zhodujú s podmienkami vykazovanie podľa CSRD. Balík Omnibus navrhuje zvýšenie kritérií pre vykazovanie podľa EÚ taxonómie na 1 000 zamestnancov (podmienka, ktorá musí byť splnená vždy) a zároveň obrat minimálne vo výške 450 mil. EUR alebo majetok vo výške 25 mil. EUR. Pre menšie podniky bude vykazovanie podľa taxonómie dobrovoľné. Takisto sa navrhuje upraviť povinnosť revidovať vyhlásenie podľa taxonómie na ročnej báze – podľa Omnibusu by sa tieto vyhlásenia revidovali len raz za 5 rokov.

Omnibus II

Omnibus II navrhuje odklad povinnosti vykazovať informácie o udržateľnosti o dva roky, t.j. spoločnosti, ktoré mali vykazovať informácie o udržateľnosti v druhej vlne (prvýkrát za rok 2025) by po prijatí nových pravidiel mali vykazovať tieto informácie prvýkrát za rok 2027. Je nutné podotknúť, že ide iba o spoločnosti spĺňajúce nové podmienky v rámci Omnibus I.

Ostatné zmeny:

Pre firmy, ktoré nebudú spadať do nových podmienok pre vykazovanie udržateľnosti sa plánuje vydanie delegovaného aktu na základe dobrovoľných štandardov (VSME) z decembra 2024. Menšie podniky tak budú mať návod ako dobrovoľne vykazovať informácie o udržateľnosti bez zbytočnej byrokratickej záťaže. Prijatie tohto delegovaného aktu by sa malo uskutočniť maximálne do šiestich mesiacov od finálneho prijatia balíka Omnibus.

Okrem toho sa o rok posúva aj termín pre transpozíciu a prvé uplatňovanie smernice o náležitej starostlivosti (CSDDD) a to z 2027 na 2028.

Celkovo balík Omnibus predstavuje významný krok k zníženiu regulačnej záťaže v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti. Európska únia sa týmito opatreniami usiluje reflektovať aktuálne politické a ekonomické dianie v Európe a vo svete. Je nutné podotknúť, že balík Omnibus je návrhom Európskej komisie, ktorý v uvedenej podobe poputuje na schválenie Európskou radou a vzápätí na to Európskym parlamentom. Práve schválenie Európskym parlamentom určí finálnu podobu zmien, keďže tie budú musieť byť transponované do legislatív členských štátov.

Potrebujete poradiť v danej téme?

Neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov.

Tereza Michalková
ESG Specialist

T: +421 905 202 881
E: tereza.michalkova@claslovakia.sk

Buďme v spojení!

Prihláste sa na odber nášho CLA newslettera a získajte info o eventoch a novinkách priamo do vašej schránky.